To będzie rehabilitacyjna perełka

przebudowa rehabilitacjiWraz z początkiem grudnia rozpoczęła się przebudowa Działu Rehabilitacji oraz Poradni Logopedycznej i Rehabilitacyjnej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Tym samym wart 6 milionów 400 tysięcy złotych projekt „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce” wkroczył w fazę inwestycyjną.

– Rozpoczęliśmy drugi etap naszego projektu. Na czas realizacji prac budowlanych Dział Rehabilitacji oraz Poradnia Logopedyczna zostały przeniesione do pomieszczeń na piętrze przychodni. Prace mają potrwać osiem miesięcy. Gdy się zakończą będziemy mieli supernowoczesny Dział Rehabilitacji – mówi nam Mariola Kośmider, koordynator projektu.

– Zakres planowanych robót jest bardzo duży. Wykonamy kapitalny remont. Zostanie przebudowana hala basenowa. W jej miejsce powstaną – sala terapii oraz sala rehabilitacyjna. Pierwszy etap będzie się odbywał wedle formuły „Zaprojektuj i wybuduj”. Zamontujemy solary oraz wentylację mechaniczną. Następnie przystąpimy do remontu pomieszczeń w Dziale Rahablitacji i Poradni Logopedycznej. Będzie to remont kompleksowy. Zostaną skute wszystkie ściany oraz posadzki. Praktycznie każdy element wymienimy na nowy – mówi nam Daniel Strzelecki, inspektor nadzoru budowlanego.

Całkowity koszt planowanych prac to blisko cztery miliony złotych. Początkowo zakładano kwotę o pół miliona niższą, ale jak to zwykle bywa przy tego rodzaju inwestycjach okazało się, że w starych czterdziestoletnich pomieszczeniach trzeba wykonać nieprzewidziane prace.

– Zakładaliśmy taką możliwość i mamy zarezerwowane pieniądze na takie cele – mówi Mariola Kośmider.

Znaczna część tych środków zostanie przeznaczona na zakup supernowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

– Nasi pacjenci, głównie starsi i niesamodzielni – ale nie tylko – będą mogli korzystać z nowych, pięknych, klimatyzowanych sal gimnastycznych. Będą dla nich dostępne sale kinezyterapii i fizykoterapii, a także gabinety hydroterapii. Ponadto będzie można skorzystać z różnorodnych zabiegów z użyciem najnowocześniejszych urządzeń i przyrządów takich jak biofeedback, fala uderzeniowa, orbitreki, ergometry eliptyczne, wanny do masażu. Przebudujemy także oraz doposażymy Ośrodek Pomocy Psychologicznej, gdzie nasi pacjenci będą mieli dostęp do doskonałego sprzętu poprawiającego pracę mózgu oraz sprawność intelektualną a także społeczną w przypadku wystąpienia objawów otępiennych oraz zaburzeń pamięci. Zmiany będą olbrzymie i zapewniam, że warto poczekać te osiem miesięcy, by już latem korzystać z nowych urządzeń – podkreśla Mariola Kośmider.

W ramach prac budowlanych powstanie także jedyna na Dolnym Śląsku sala terapii dla osób starszych będących uczestnikami ruchu drogowego, czyli prowadzących samochody, czy też motory. Będą tam przeprowadzane specjalistyczne badania pod kątem bezpieczeństwa tych osób i innych współużytkowników dróg.

Przypominamy, że celem projektu „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce” jest stworzenie w Polkowicach Centrum Gerontologii i Opieki nad Osobami Starszymi i Niesamodzielnymi. Gdy wszystkie planowane działania zostaną zrealizowane możemy być pewni, że takie wzorcowe dla całej Polski Centrum w Polkowicach powstanie. Dla przypomnienia – pieniądze na realizację zadania zostały przyznane przez Komitet Państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego dla najlepszego w Polsce projektu opracowanego przez PCUZ – ZOZ S.A. w Polkowicach.

źródło: polkowice.pl tekst: Konrad Kaptur

źródło: TV Polkowice