Centrum Gerontologii otwarte

NJE_2301Centrum Gerontologii i Wsparcia Osób Niesamodzielnych, które powstało w ramach projektu „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce”, realizowanego od roku przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych zostało oficjalnie otwarte.

Przebudowa PCUZ była najbardziej kosztowną częścią wartego 6 milionów 400 tysięcy złotych najlepszego projektu w Polsce. W sumie koszt wykonanych prac wyniósł 4 miliony złotych. Warto było wydać te pieniądze, bo powstało miejsce wyjątkowe, które może być przykładem dla innych w Polsce.

– Mamy teraz w Polkowicach najbardziej nowoczesne, kompleksowe centrum gerontologiczne w regionie, wyposażone w nowoczesny sprzęt gwarantujący najwyższą jakość świadczonych usług medycznych. To, co wyróżnia nasze centrum to kompleksowość. Pacjent lub jego rodzina przychodząc do nas może liczyć na diagnozę problemu zdrowotnego chorego oraz dobranie odpowiednich środków pomocy. Dysponujemy  wyspecjalizowaną kadrą psychologów, rehabilitantów, pielęgniarek długoterminowych oraz lekarzy.  Taki skład zespołu gerontologicznego w zestawieniu ze sprzętem, którym dysponują daje gwarancję efektów – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ, koordynator główny projektu.

Pacjenci oraz ich rodziny mogą korzystać między innymi z sal – kinezyterapii i fizykoterapii, gabinetów hydroterapii oraz terapii zajęciowej i psychologicznej. A to tylko część nowoczesnego centrum. Nic dziwnego, że są bardzo zadowoleni. – Jest ładnie, komfortowo, sprzęt najwyższej jakości. Tak powinno wyglądać takie centrum. Wcześniej niestety nie było z tym najlepiej – mówią zgodnie pacjenci.

Pod wrażeniem wyglądu centrum jest także Miłosz Tychanowicz, kierownik legnickiej delegatury NFZ. – To wzorcowe miejsce. Potrzeby osób starszych, a także tych niepełnosprawnych rosną. Poza tym jest tych osób coraz więcej i przybywa ich z roku na roku. Dlatego takich miejsc powinno być jak najwięcej. Musimy się odpowiednio przygotować do opieki nad osobami starszymi – podkreśla Tychanowicz.

Projekt  „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce” jest na półmetku. Jego realizacja obejmuje mieszkańców powiatu polkowickiego oraz gmin: Głogów, Jerzmanowa, Pęcław, Kotla, Żukowice z powiatu głogowskiego.

– Zakładaliśmy, że obejmiemy opieką 650 osób, a jest  już 790, w tym 317 osób  – w ramach opieki domowej. Z wypożyczalni sprzętu skorzystało 27 pacjentów. Ponad 400 osób skorzystało z zabiegów rehabilitacji ruchowej a 81 osób z diagnostyki neuropsychologicznej. Personel medyczny realizujący projekt liczy 110 osób.  Całodobowy telefon Teleporad dzwonił już 700 razy. Przypominam, że pod numerem 531 344 307  mogą każdego dnia, przez całą dobę, dzwonić, by otrzymać pomoc lub poradę, pacjenci niesamodzielni i obłożnie chorzy – podkreśla Mariola Kośmider.

W otwarciu wzięli udział między innymi samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych a także współpracujących z Centrum instytucji, nowe pomieszczenia poświęcił ks. dziekan Jarosław Święcicki.

Pieniądze na inwestycję zostały przyznane przez Komitet Państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego dla najlepszego w Polsce projektu opracowanego przez PCUZ, a współfinansowany jest z funduszy norweskich i funduszy EOG. Jego całkowita wartość wynosi 6 mln 400 tys. Projekt potrwa do kwietnia 2016 roku. Wtedy powstanie raport, który zostanie rozpowszechniony w całym kraju.