Cykl szkoleń organizowany przez pracowników rehabilitacji

SAM_2636W dniach 28,29,30 kwietnia w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych w ramach programu gerontologicznego „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce” odbył się cykl prelekcji organizowanej przez pracowników Poradni Rehabilitacyjnej Panią Ewelinę Bloch i Barbarę Gadzińską. Adresowane one były do uczestników programu gerontologicznego a także pracowników pionu medycznego ściśle współpracujących z grupą pacjentów po 60 roku życia a także prelekcje skierowane były do rodzin pacjentów objętych programem i innych osób zainteresowanych tematyką.

Pierwszy cykl prelekcji dotyczył „Pielęgnacja chorego w środowisku domowym” i „Profilaktyka bólu narządu ruchu u osób starszych” natomiast druga część ukierunkowana była na „Aktywność fizyczną u osób starszych”.

Czas na zmiany

„Moda na bieganie, nordic walking, wycieczki rowerowe itp. stała się faktem. Polacy, bez względu na wiek, nie odczuwają już wstydu wynikającego z pokazywania się publicznie w stroju sportowym. Coraz chętniej ludzie starsi ćwiczą, bo przecież chodzi tu nie tylko mile spędzony czas i aktywny odpoczynek, ale głównie o nasze zdrowie. Co ciekawe, wśród seniorów modne stają się ostatnio biegi maratońskie i bicie rekordów”. (mówi B. Gadzińska)

Trudny wiek, czyli jak zachęcić seniora do ćwiczeń

„Dziś uprawianie sportu to droga otwarta dla wszystkich. Ruch w tym wieku sprawia, że osoby w wieku seniora są bardziej niezależni i samodzielni. To właśnie dlatego na nas spoczywa odpowiedzialność aby zachęcić naszych bliskich do ćwiczeń nawet, jeśli nie mają już oni na to tak dużej ochoty, jak parędziesiąt lat wcześniej. Pamiętajmy, że na sport nigdy nie jest za późno i takie wartości musimy dzisiaj wpoić ludziom, którzy nie do końca chcą o siebie dbać. W takim układzie musimy wprowadzić w ich życie niezbędną motywację, bo bez niej nie osiągniemy sukcesu”.

Wnioski

„Dziś osoby starsze, nieaktywne już zawodowo mają inne oczekiwania i potrzeby niż kiedyś. Dysponując wolnym czasem chętniej aktywizują się ruchowo i mentalnie. Dowodem na to, są powstające Uniwersytety Trzeciego Wieku i inne stowarzyszenia dla seniorów. W ramach ich działalności seniorzy nie tylko pogłębiają swoją wiedzę, realizują swoje zainteresowania, ale także uaktywniają się ruchowo J”.

Cykl szkoleń cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród seniorów gminy Polkowice, ich rodzin jak i personelu medycznego. Pozwolił poznać teoretycznie różne formy spędzenia aktywności fizycznej oraz zarys fizjologiczny człowieka jaki zachodzi u osób w wieku średnim i starszym a zdolnością do wykonywania wysiłku fizycznego a także dzięki zawartym w nim informacjom poszerzył horyzonty uczestników prelekcji ukierunkowane na pielęgnację chorego w warunkach domowych i profilaktyki bólu narządy ruchu po 60 roku życia.