Tu seniorzy czują się bardzo dobrze

seniorzyGimnastyka, arterapia, ceramika, psychoedukacja – oferta zajęć, z których mogą skorzystać seniorzy biorący udział w projekcie „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce” jest bardzo urozmaicona. A atmosfera w ich trakcie jak podczas spotkań starych przyjaciół.

Siedzą przy stole zastawionym różnorodnymi akcesoriami służącymi do przygotowania świątecznych ozdób. W sumie kilkanaście osób. W tle relaksacyjna muzyka, w powietrzu woń aromatycznej kawy, na stole ciasteczka oraz śliwki przyniesione przez jedną z seniorek.

– Kupiłam na targu po drodze na zajęcia. Zjemy sobie razem, będzie się nam łatwiej pracowało. Pobudzimy naszą kreatywność – mówi z uśmiechem na twarzy jedna z seniorek.

– Sielankowy nastrój to u nas norma. Seniorzy są bardzo zaangażowani w to co robią, mają w sobie dużo radości i pokładów energii. W grupie czują się bardzo dobrze, rośnie poczucie ich własnej wartości oraz jakości życia – mówi Małgorzata Kusińska, psycholog prowadząca zajęcia z seniorami.

– Przygotowujemy ozdoby świąteczne, bombki i tym podobne rzeczy. Niektóre eksponaty są naprawdę imponujące. Gdy już dokończymy wszystko zamierzamy zorganizować kiermasz– dodaje Kamila Jenczak, terapeuta zajęciowy.

Rzeczywiście, niektórych ozdób przygotowywanych przez seniorów nie powstydziliby się specjaliści od bombek ze złotoryjskiej firmy Vitbis. A trzeba przyznać, że przygotowanie tych ozdób nie jest łatwą sprawą. Wymaga wiele cierpliwości i jubilerskiej precyzji. Przekonaliśmy się o tym osobiście wraz z fotoreporterem Pawłem, zdobiąc jedną z bombek. Mamy więc także swój wkład w raczej pewne powodzenie przyszłego kiermaszu.

Zanim seniorzy pojawili się w przestronnej sali wyposażonej wybudowanej w ramach części inwestycyjnej projektu mieli gimnastykę. W specjalnie do tego przystosowanej salce tuz obok. Skłony, wymachy, rozciąganie. Wszystko po to, by pobudzić organizm, wszak nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch.

– Dziś miałam trochę słabszy dzień, niektórych ćwiczeń nie wykonywałem tak jak należy – mówi nam Krystyna Szychowska. Śmieję się, że nie ma powodów do zmartwień, bo jak na swoje 86 lat cieszy się wyjątkową sprawnością. No i ma mnóstwo pozytywnej energii.

– To przez te zajęcia. Wcześniej siedziałam w domu, a teraz spędzam czas ze znajomymi. Rozmawiamy na różne tematy, jest wesoło. Zachęcam wszystkich moich znajomych, by zapisywali się do projektu. Mam ich sporo, bo w Polkowicach mieszkam od 47 lat – mówi pani Krysia.

Na gimnastyce był także 70-letni Józef Piątkowski. Ozdób jednak nie przygotowywał.

– Lecę na trening. Mam jeszcze w planie dziesięć kursów na ostatnie piętro wieżowca. Sezon startowy się kończy, ale trzeba przygotowywać się do kolejnego – podkreśla uczestnik zawodów w nordic walking.

Zajęcia w ramach projektu odbywają się od sierpnia i potrwają do końca kwietnia przyszłego roku.

Odbywają się od poniedziałku do piątku przez trzy godziny. Obecnie uczestniczy w nich około 20 osób, ale każdy, kto ukończył 60 lat może przyjść i zapisać się w dowolnym momencie. Zapewniam, że warto.

źródło: polkowice.pl